Judo

Proč trénovat judo

Judo podporuje komplexně a optimálně tělesné a duševní zdraví jako téměř žádný jiný sport. Díky osvojování nejrůznějších technik musí judista čelit novým a novým výzvám. Osvojení pádových technik dává větší jistotu v každodenním životě. Zásady jak nezranit partnera, důvěřovat mu a starat se o něj vycházejí ze sportovních principů a vychovávají ke zdvořilosti, ohleduplnosti a pozornosti ke druhým. Díky judu se každý naučí dokonale ovládat svoje tělo, získá obratnost a schopnost rychlé reakce. Pravidelný trénink se velmi rychle projeví výrazným zlepšením fyzické kondice. Judo je bojové umění a jeho zvládnutí výrazně zvýší šanci ubránit se případnému útoku.

photo13t.jpg

Vznik a historie juda

Kodokan Judo založil profesor Džigoró Kanó v roce 1882. Motivem ke studiu džiu-džitsu a jiných bojových technik byl úsek jeho života na střední škole, kde musel snášet mnohé fyzické násilí od silnějších spolužáků. Jeho poznání při studiu různých forem bojových umění u uznávaných mistrů pak přepracoval ve vlastní styl bojového umění (tehdy také nazývaného Kano-rjú-džiu-džitsu), který nazval Kodokan Judo, aby se odlišil od již existující školy džiu-džitsu, která se také jmenovala džúdó. Uznání nového stylu ostatními školami došlo po tzv. utkání pravdy mezi školami Kodokan a Tocuka, ve kterém Kanovi bojovníci vyhráli všech jedenáct utkání. Toto rozhodné a přesvědčivé vítězství zajistilo Kodokanu prvenství před všemi starými školami džiu-džitsu, a to nejen pokud jde o vnitřní náplň a morální působení nového systému, nýbrž i pokud jde o jeho praktickou cenu v boji. V pozdějších letech prosadil Džigoró Kanó jako ministr školství výuku juda na školách v Japonsku a rozšířil ji na tělovýchovný systém. V roce 1964 se stalo judo olympijským sportem. V České republice se vznik juda datuje k roku 1919, kdy vysokoškolský sport zahájil první kurzy a na ně navázala armáda s kurzy sebeobrany.

Principy juda

V japonštině Ju znamená jemný, citlivý a do je cesta, nebo cesta života.
Cílem systematického výcviku v judo není jen tělesný rozvoj, ale přivedení muže nebo ženy do stavu, že má kontrolu nad svým tělem a duší a je připraven na jakoukoliv příhodu. Žákům juda je v tělocvičně uloženo, aby dbali pravidel slušnosti, aby byli stateční, vytrvalí, ohleduplní, spravedliví a zachovávali fair play. Nejdůležitější dva principy juda jsou:

Minimální úsilí – maximální účinnost. (Seiryoku-zenyo)
Judista se nesnaží proti síle útoku soupeře bojovat silou proti soupeřově síle, ale nejprve se poddá (ustoupí a vyhne se). Poddáním si judista udrží svou stabilitu a zároveň dojde k vychýlení (ztráty stability) soupeře. Poté judista provede útok na vychýleného soupeře. K hodu soupeře pak stačí minimální úsilí. Judista takto šetří svojí energií a využívá co nejúčinněji svou sílu. Tento princip umožňuje porazit i fyzicky silnějšího soupeře. Vítězství v souboji se má dosáhnout cestou technické dokonalosti, namísto úrovně svalového objemu.

Vzájemné dobro a všeobecný prospěch. (Jita-kyoei)
Princip vzájemnému respektu mezi lidmi. Judo je sport či bojové umění, který sice ovládá jedinec sám, ale nemůže se ho naučit jinak, než-li ve dvojici a kolektivu. Jde o proces zdokonalování sebe sama prostřednictvím vzájemné spolupráce více osob.

Stupně a techniky v judu

Technické stupně v judu jsou rozděleny na žákovské – kyu a mistrovské – dan. Žákovských stupňů je šest od 6. kyu (nejnižší) do 1. kyu (nejvíce pokročilé) a mistrovských stupňů je deset 1. dan (nejnižší) až 10. dan (nejvyšší).

Bílý pás získává každý nový judista automaticky. Je totiž nutným doplňkem kimona, bez kterého by nebylo možné nacvičovat techniky Judo. Na každý další stupeň musí judista složit zkoušku.

6. KYU bílý pás  
6/5 KYU bílo-žlutý pás stáhnout zkušební řád
5. KYU žlutý pás stáhnout zkušební řád
5/4 KYU žluto-oranžový pás stáhnout zkušební řád
4. KYU oranžový pás stáhnout zkušební řád
4/3 KYU oranžovo-zelený pás stáhnout zkušební řád
3. KYU zelený pás stáhnout zkušební řád
2. KYU modrý pás stáhnout zkušební řád
1. KYU hnědý pás stáhnout zkušební řád

Slovníček slov používaných v judu.